Testünkben a vér érrendszer mellett megtalálható a nyirokrendszer is, mely nyirokerekből, nyirokcsomókból és nyirokszervekből áll. Fő feladata a szövetek közötti térből felvenni a folyadékot és azt visszajuttatni a vénás rendszerbe. Amennyiben a test egyensúlyi állapota fennáll, ez a folyamat a szövetnedv nyomására, a nyirokerek összehúzódására, a szervek és az izmok nyomó hatására természetes folyamatként létrejön. Ha ez az egyensúlyi állapot valami miatt felborul, létrejön a nyiroködéma.

A nyiroködéma (lymphoedema) a szövetek között felszaporodott kóros folyadékgyülem, mely gyakran más betegségekhez társuló kísérő tünet. Ez immunrendszerünkre is hatással van. Kezelés nélkül az állapot súlyosbodik és hosszú távon az életminőség jelentős romlásához vezet. Ennek megelőzésérért fontos már korai stádiumban elkezdeni a komplex kezelést.

Több típusa van:

  • elsődleges (primer): veleszületett, mely a nyirokrendszer minőségbeli vagy mennyiségbeli károsodása miatt alakul ki
  • másodlagos (secunder): szerzett nyiroködéma, a nyirokrendszer károsodása következtében fellépő működési elégtelenség
    • kiválthatja: trauma, sérülés, műtét, daganat, gyulladás, nagymértékű mozgásképtelenség, vénás keringési elégtelenség, stb.
  • kevert formák:
    • lipoedema – kóros zsírszövet szaporulat
    • szív, vese, pajzsmirigy eredetű ödéma
    • phleboedema- vénás eredetű ödéma

Főbb tünetei lehetnek az eltérő vastagságú végtagok, kéz- és lábfej cipószerű duzzanata, kéz- és lábujjak hurkaszerű megvastagodása, csecsemőráncok megjelenése az ujjak alapperceinél, csuklónál valamint bokánál.

Kezelési lehetőségei: manuális lymphdrainage, vagyis a kézi nyirokmasszázs, kompressziós bandage vagyis a fáslizás, hosszú távon pedig a kompressziós gyógyharisnya viselése.