A II-es típusú cukorbetegség (diabetes mellitus) a modern kor civilizációs betegségeinek egyik oszlopos tagja. Hátterében az anyagcsere zavara áll, kialakulásukban jelentős szerepet játszik a modernkori helytelen életmód. A mai ember életmódja jelentősen megváltozott az utóbbi évszázadban, évtizedekben: a fizikaimunka-szükséglet csökkent, de a táplálékbőség napról napra tetőzik, ami pedig egészségügyi következményeket von maga után.

Mi áll a betegség hátterében?

Előzménye az inzulinrezisztencia (IR), mely 15-20 évvel ezelőtt még nem kapott akkora hangsúlyt, mint manapság, és egészen súlyos panaszokkal, már cukorbetegként kerültek az emberek szakorvoshoz. A legfrissebb kutatási adatok szerint IR-ben a magyar felnőtt lakosság akár 60 százaléka is érintett lehet. Megdöbbentő, de cukorbetegből átlagosan 85 százalékkal több él ma Magyarországon, mint 10 évvel ezelőtt.

A cukorbetegségnek ismert ún. I-es típusa is, amikor autoimmun folyamatok következtében megszűnik a hasnyálmirigy inzulintermelése. Kialakulása főként genetikailag meghatározott, kevésbé függ össze az életmóddal. A cukorbeteg esetek 10%-át teszi ki.

A II-es típusú diabétesz hátterében is állhat genetikai ok, de általában a helytelen, rendszertelen életmóddal függ össze, azaz a kalóriadús étrenddel, a mozgásszegény életmóddal, a krónikus stresszel és a túlhajszolt életvitellel.

II-es típusú cukorbetegség tünetei

  • általános tünetei: fáradtság, teljesítményromlás, koncentrációs zavarok
  • emelkedett inzulinszint (ami az idő előrehaladtával csökken) miatti tünetek: farkasétvágy, falásrohamok, izzadás, fejfájás,
  • emelkedett vércukorszint miatti tünetek (rövid- és hosszútávon): szomjúságérzet, nagy mennyiségű folyadék elfogyasztása és gyakori vizeletürítés, vesekárosodás, fejfájás, látásromlás és szemkárosodás, hirtelen fogyás
  • bőrtünetek: száraz bőr, viszketés (gyakran a nemi szervek és a végbélnyílás környékén), gombás és bakteriális bőrfertőzések, nem gyógyuló sebek
  • idegrendszeri problémák: érzészavarok (főként a kéz és a láb ujjai válnak érzéketlenné), bizsergő érzés a végtagokban
  • potencia- és menstruációs zavarok

A cukorbetegség kezelése

Fontos a komplex életmód-terápia, amely magában foglalja a személyre szabott étrendi tervet és sok esetben a testsúly-csökkentést; a rendszeres fizikai aktivitást; a stresszkezelő technikák elsajátítását, valamint szükség esetén a gyógyszeres kezelés vagy inzulinterápiát.