Allergia és intolerancia nem keverendő össze! A tünetek hasonlóak lehetnek, de a betegség lefolyása, a diagnosztikai módszerek és a terápiás lehetőségek is eltérnek. A speciális diéta mindkét betegségben fontos. Hogy az étrend változatos, minden tápanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmazó legyen, javasolt dietetikus szakember tanácsát, segítségét kérni a kezdeti időszakban.

Mi a táplálékallergia?

Táplálékallergia esetén az immunrendszer idegen anyagként (allergénként) érzékel egy élelmiszert, ételt és ellene ellenanyagokat (antitesteket) kezd termelni. A folyamat mindig immunválasszal jár! Előfordulási gyakorisága 8-10% a magyar lakosság körében. Jellemzően gyermekeknél alakul ki, de gyakori, hogy a kicsik iskoláskorra kinövik. A leggyakrabban allergiát kiváltó élelmiszerek, ételek a tej (tejfehérje), a tojás, a mogyoró és a szója. A tünetek érinthetik:

  • az emésztőrendszert (pl. hányinger, hányás, puffadás, bélgázok, hasmenés),
  • a bőrt (pl. csalánkiütés, ekcéma, bőrviszketés),
  • a légzőrendszert (pl. orrfolyás, orrdugulás, köhögés, nehézlégzés, asztma),
  • az arcot (pl. szájzsibbadás, arc-, nyelv-, torokduzzanat).

Súlyos allergiás reakcióban vérnyomáscsökkenés, magas pulzus, végül anafilaxiás sokk, életet veszélyeztető állapot is kialakulhat.

A diagnózis IgE típusú vértesztekkel és bőrtesztekkel (Prick-teszt) állítható fel. Egyetlen terápiája az allergiát okozó élelmiszer, étel szigorú kiiktatása az étrendből!

Mi a táplálékintolerancia?

Bizonyos enzimek hiánya vagy csökkent működése; bélbetegségek; ételmérgezés; pszichés tényezők miatt alakulnak ki az igen változatos, ételallergiához hasonló tünetek:

  • emésztőrendszeri problémák, mint a puffadás, bélgázok, hasmenés, székrekedés, csillogó fényű széklet (zsírszéklet),
  • bőrproblémák, például ekcéma, pattanás
  • légzőszervek panaszai, például orrfolyás, orrdugulás,
  • ízületi és csontfájdalmak,
  • vagy fejfájás, depresszió, alvászavar, fáradékonyság.

Hazánk lakosságának kb. 15-30%-át érintett ételintoleranciában, ezek közül is leggyakrabban előforduló betegségek a laktóz- vagy más néven tejcukor-intolerancia, a fruktóz-malabszorpció, a hisztamin-intolerancia és a nem cöliákiás gluténérzékenység (nem keverendő össze az autoimmun lisztérzékenységgel).

Táplálékintoleranciában jellemzően nem aktivitálódik az immunrendszer – kivétel ez alól az IgG-típusú reakció, de ez esetben sem allergiás folyamatról van szó!

A diagnózis felállításához laktóz-, fruktóz-kilégzéses tesztet; DAO-enzim vizsgálatot, illetve IgG típusú vérteszteket kell elvégeztetni. Megoldás a problémát okozó élelmiszerek, ételek átmeneti vagy hosszabb ideig történő kiiktatása az étrendből. Tejcukor-érzékenység esetén laktáz enzim pótlása kapszula, por vagy cseppek formájában lehetséges, de nem helyettesíti a laktózmentes étrendet.