Mi az a gerincferdülés (szkoliózis)?

A gerincferdülés (szkoliózis) a gerinc térbeli deformitása, amelyet két nagy csoportba szokás sorolni, lehet funkcionális és strukturális az elváltozás. Azokat az oldalirányú görbületeket nevezzük funkcionális gerincferdülésnek, amelyeket nem kísér a gerinc elcsavarodása, tehát nincs bordapúp. Ilyenkor előre hajlított vagy fekvő helyzetben a görbület eltűnik. Ha hosszú ideig fennáll a funkcionális gerincferdülés kezelés nélkül problémát jelenthet és strukturálissá válhat.

Strukturális gerincferdülés során a gerinc háromdimenziós elváltozásáról beszélünk. Hátulnézetben kialakul az oldalirányú görbület, ehhez csatlakozik a görbületnek megfelelő csigolya elfordulás, és oldalnézetből a gerinc természetes íveinek, tehát a nyaki és ágyéki homorulatnak, valamint a háti domborulatnak az elsimulása – ez a gyakoribb -, ill. fokozódása.

Hogyan alakul ki a gerincferdülés?

A gerincferdülés kialakulása sajnos nem előzhető meg, a strukturális elváltozásoknak genetikai okai vannak, amiket nem tudunk megállítani. Azonban kellő odafigyeléssel, laikus emberek is észre vehetik a testen történő változásokat és minél előbb kérhetik szakember segítségét. A gerincferdülés kialakulásának időpontja jellemző, ez alapján megkülönböztetünk gyermekkori, fiatalkori és felnőttkori gerincferdülést. Minél korábbi életkorban jelentkezett, annál nagyobb az esély, hogy romolhat a gerincferdülés. A romlás általában, a növekedés beindulásával együtt zajlik, ezért nagyon fontos, hogy időben elkezdjük az egyénre szabott gyógytorna kezelést, a Schroth terápiát.

Mit vehetünk észre laikusként, ha valakinek gerincferdülése van?

Mindenképpen találkozhatunk bordapúppal. A bordák a csigolyákhoz ízesülnek, mivel a csigolyák elfordulnak saját tengelyük mentén is, a bordák kénytelenek követni ezt a mozgást, így hozva létre a bordapúpot, jellegzetes domborodást a háti szakaszon.  Gyakori és könnyen észrevehető aszimmetria a vállak vagy a csípő lapátok nem azonos magasságú állása.

Mit tehetünk, ha gerincferdülésünk van?

Minél hamarabb el kell kezdeni gyógytornázni. A mai tudományos ajánlások szerint, az aktív torna semmivel sem váltható ki, azonban mellé társulhatnak kiegészítő kezelések is. Nagyfokú, 20 Cobb fok feletti gerincferdülések esetén szükséges a korzett, azaz a fűző viselése. Ma már műanyagból, személyre szabottan készülnek. Sajnos előfordul, hogy minden igyekezet ellenére a gerincferdüléssel élő személy görbülete romlik, és a korrekciós műtét elengedhetetlenné válik.